[Урок] Как да станем по-добри на цс

Всичко свързано с Уроците за Counter-Strike.
Направа, обяснения, въпроси и отговори.
Аватар
INCESSANTANGUISH
Супер потребител
Супер потребител
Мнения: 886
Регистриран на: 09 Авг 2012, 00:11
Обратна връзка:

[Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от INCESSANTANGUISH »

Такаа.. Пускам тази тема, защото едно 99% от хората тук си мислят, че са добри в играта, което всъщност няма нищо общо с реалността. Не пускам тази тема, за да обидя някого… напротив! Искам да ви помогна да задобреете, но това по-скоро ще е само насочване, а всичко си зависи от вас самите. Темата няма да е много кратка, така че си сипете едно кафе или си вземете нещо за хапване. Нека започнем със самата игра и нейните настройки. Много от вас вдигат резолюцията на макс (в порядъка на 1024x768 и повече), като си мислят, че ще играят по-добре, защото картината е по-ясна… Грешка. Като увеличавате резолюцията, вие натоварвате видеокартата си и FPS-ът ви пада драстично (FPS — кадри в секунда). За оптимална игра ви препоръчвам следните настройки:

640x480, 32bit (хората с по-мощни видео карти могат да се пробват на 800x600)
Пишете следните команди в конзолата:
fps_max 101
rate 25000
cl_updaterate 101
cl_cmdrate 101
cl_showfps 1

Би трябвало да ви се покажат едни цифрички горе вдясно на екрана. Ако по време на стрелба, минаване през smoke и т.н. те не мърдат от 99/100, значи сте готови за игра. А ако мърдат, сменете видео картата или си купете по-мощен процесор, защото няма смисъл да се мъчите. Не, това не е урок по вдигане на FPS, а само началото от темата. Нека преминем нататък.
Как се играе Counter-Strike? Едно 70% от вас ще кажат: „Ми влизам в някой сървър и почвам да стрелям!“. Да, ама не. Играта си има строго определени правила. Преди да ви запозная с тях, ще ви посоча няколко причини да не играете в масак (public) сървъри.

1. Там няма правила. Избива се всеки срещнат.
2. Модовете (AMX и т.н.) пречат толкова много на играта, че си нямате представа. Надписите, които се появяват по екрана, намаляват FPS-а ви драстично. Звуците, добавени чрез плугини (monster kill т.н.), ви лишават от всякаква възможност да чувате стъпки…

Нека не се отклоняваме от темата. Ако имате много мощен компютър, нищо не ви пречи да разцъкате в някой масак, за да загреете, но нищо повече. Да се върнем към правилата. Counter-Strike е отборна игра. Всеки отбор се състои от по 5 човека. Играе се knife-рунд (само с ножове) за определяне на отбори (T/CT) и на карта в някои случаи. Играят се общо 15 рунда, след което се прави смяна. Отборът, който спечели първи 16 рунда, печели. Това са правилата в най-общ план. Сега може би ще си помислите „Да, ама аз нямам отбор“ или „Имам отбор, но никога не сме играли 5v5“. Тук идва момент на избор: да останете с масакарския си клан или да задобреете и да намерите силен отбор, който може да бъде спонсориран (за това ще говорим след малко). Ще разгледаме и 2-та случая. Първото нещо, което ви трябва, е сървър, предварително настроен за мачове. Какво ви трябва, за да направите такъв сървър? Един нормален (non-steam) CS, който можете да дръпнете спокойно от сайта на cs-bg.info. Не трябва да има никакви модове и плугини от рода на AMX (освен Metamod — той ще ви трябва). Влизате в папката cstrike и отваряте файла server.cfg с някой текстов редактор, например Notepad. Триете цялото съдържание и вкарвате следните настройки:

mp_autokick "0"
mp_autoteambalance "0"
mp_buytime "0.25"
mp_c4timer "35"
mp_chattime "5"
mp_consistency "1"
mp_decals "300"
mp_fadetoblack "0/1" (за онлайн мачове ще ви трябва 0)
mp_flashlight "1"
mp_footsteps "1"
mp_forcecamera "2"
mp_forcechasecam "2"
mp_freezetime "7" (при някои лиги е 10 и повече)
mp_friendlyfire "1"
mp_kickpercent "1"
mp_limitteams "0"
mp_logdetail "3"
mp_logecho "0"
mp_logfile "1"
mp_logmessages "1"
mp_mapvoteratio "1"
mp_maxrounds "0"
mp_roundtime "1.75"
mp_startmoney "800"
mp_timelimit "0"
mp_tkpunish "0"
mp_winlimit "0"
allow_spectators "1"
decalfrequency "60"
edgefriction "2"
host_framerate "0"
log on
pausable "0/1" (ако играете за някоя лига, трябва да ви е 1)
sv_accelerate "5"
sv_aim "0"
sv_airaccelerate "10"
sv_airmove "1"
sv_allowdownload "1"
sv_allowupload "1"
sv_alltalk "0"
sv_cheats "0"
sv_clienttrace "1"
sv_friction "4"
sv_gravity "800"
sv_maxrate "25000"
sv_minrate "2500"
sv_maxupdaterate "100"
sv_minupdaterate "20"
sv_maxspeed "320"
sv_proxies "1"
sv_send_logos "0"
sv_send_resources "1"
sv_stepsize "18"
sv_timeout "65"
sv_voiceenable "0"
sv_wateraccelerate "10"
sv_wateramp "0"
sv_waterfriction "1"

В по-тъмен цвят съм отбелязал настройките, които се променят според условията. И при 2-та избора ще ви трябва чат програмата mIRC, която можете да изтеглите от официалния ѝ сайт. Как да я използвам и за какво ще ми служи? Нека първо инсталираме програмата (инсталира се като всяка друга). Пускаме я и би трябвало да ни отвори прозорец, в който да напишем Nickname, email и др. Пишем си името, с което искаме да ни виждат другите, и email-а, ако искате. Влизате във File>Select Server>UniBG>Random Server — избирате го и се свързвате. Ако всичко е OK, в прозореца трябва да ви изпише с големи букви irc.unibg.org. Пишем следното нещо в полето най-долу:

/join #5v5 (ако искате, го копирайте)

Би трябвало да ви се отвори нов прозорец с много съобщения вътре. Вляво са съобщенията, които всеки може да поставя (включително и вие), а вдясно — потребителите, които в момента са с канала. Каналът #5v5 е по-специален от нормалните, защото има flood-защита и при повече от 2 поредни съобщения в чата ви банва за определено време. (Гледайте да не flood-ите много!) Ако сте избрали да играете с масакарския си клан и всички сте на линия, пишете следните неща в зависимост от обстоятелствата:

need enemy s IP sme (пишете го ако имате настроен сървър)
need enemy bez IP sme (пишете го ако нямате сървър)

При първия случай ще ви пишат хора без сървър, а при втория — хора със сървър, в който трябва да влезнете. Ще ви се появи нов прозорец, в който някой от хората в канала ви пише ЛС (както във форума), но под формата на чат. Ако искате да играете срещу други отбори, а не срещу сборки, напишете нещо от сорта на „da ste team“ в съобщението си. Нека не се задълбочаваме в програмата, тъй като тя е доста лесна за използване. При втория случай пишете „ako need 1 msg me“ и би трябвало да ви дадат IP. Може да изглежда много сложно, но в действителност не е, стига да свикнете. При ежедневна игра (било то с отбор или със сборки) ще видите резултат във вашата индивидуална и отборна игра. След като създадете или задобреете със стария отбор (биете всички собрки в mIRC), можете да се запишете за някоя лига, например ESL. Ако започнете с победи и се справяте добре срещу добри отбори, значи вече сте готови за LAN, ако ли не — развивайте тактики и др.
Каква е LAN-игра? Ами това е игра между 2 отбора от зала. LAN-турнирите в България са адски малко, но ако живеете в или близо до някой град със зала, която организира такъв турнир често — какво чакате? Забравих да спомена, че трябва вече да сте се разбрали със съотборниците и те да живеят на удобно място от съответната зала, за да могат да играят, така че най-добре си намерете отбор от вашия град или поне съседен. Щом почнете да побеждавате в много LAN-турнири и да ставате известни с победите си, логично е някой спонсор да дойде при вас, но в България електронните спортове са малко известни, така че вие си намирате начин. Оттам нататък спонсорът определя на кои състезания ще участвате и колкото по-далече от България са, толкова по-голям шанс за реализация имате. ГОТОВО! Вие вече сте PRO-геймър!!! Надявам се да не ви е било скучно да четете тези плямпания, но и на мен ми е скучно да чета вашите, така че нямах избор. :]
Урока е взет от cs-bg.info Автор: Zero
Ако някой ден скоростта ме убие, не тъгувайте, защото аз се усмихвах, Paul Walker!!
Изображение
Аватар
emq2
Баннат
Баннат
Мнения: 78
Регистриран на: 11 Мар 2013, 22:31
Ник в играта: TUTU(BUL)
Скайп профил: emilll204
Вашият пол е: Мъж

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от emq2 »

Мс за урока
Изображение

Изображение
Аватар
maRinoff
Новак
Новак
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Апр 2013, 13:29
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от maRinoff »

Добър урок, НО всички ПРОТА са започнали от масака :) , затова аз ще кажа "играйте в масак докато станете възможно най-добър и чак тогава се опитайте за гатери и есл. (ако започнете да играете гатери преди да разберете същността на играта ще ви убиват много и ще спрете да играете - така мисля аз) :victory:
Изображение
Аватар
ShyMeHcKo
Новак
Новак
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Апр 2013, 20:58
Ник в играта: ShyMeHcKo
Скайп профил: jibrataa
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от ShyMeHcKo »

много добър урок брао я погледнете тука! http://cs-bg.info/forum/viewtopic.php?f=5&t=6966
Аватар
avangarD
Аматьор
Аматьор
Мнения: 83
Регистриран на: 06 Мар 2013, 21:06
Ник в играта: avangarD
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от avangarD »

Чудесен е урока. Браво :)
Последно промяна от DemoLitioN на 09 Юли 2013, 00:34, променено общо 2 пъти.
Причина: +1 предупреждение! Спам!
Изображение
Аватар
iSpoxxy
Respected
Respected
Мнения: 1764
Регистриран на: 04 Яну 2013, 23:13
Ник в играта: Iznogoud
Скайп профил: feedme369
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Butts, Georgia
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от iSpoxxy »

INCESSANTANGUISH написа:Много от вас вдигат резолюцията на макс (в порядъка на 1024x768 и повече), като си мислят, че ще играят по-добре, защото картината е по-ясна… Грешка. Като увеличавате резолюцията, вие натоварвате видеокартата си и FPS-ът ви пада драстично (FPS — кадри в секунда). За оптимална игра ви препоръчвам следните настройки:

640x480, 32bit (хората с по-мощни видео карти могат да се пробват на 800x600)
Е не за всеки.
Аз си играя така: Изображение, без проблеми, лагване или нищо от този сорт. Ама като намаля резолюцията всичко става ужасно, графиката, всичко...а не съм свикнал с това. (На лаптоп съм)


Другото, което е:

Код за потвърждение: Избери целия код

Пишете следните команди в конзолата:
fps_max 101
rate 25000
cl_updaterate 101
cl_cmdrate 101
cl_showfps 1
Тези ги пробвах на компютъра и въобще не ми помогнаха. :unknw:
Аватар
miLoff
Новак
Новак
Мнения: 26
Регистриран на: 21 Апр 2013, 13:26
Ник в играта: Justice
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от miLoff »

Брат ти добре ли си ? Директно 5-ци трябва малко тренировка да свикнеш иска се практика, а не директно 5-ци да си купиш стийм и да ходиш да играеш ЕСЛ турнири . Иначе командите са хубави :).
Изображение
Аватар
cToMaHeH;]]
Аматьор
Аматьор
Мнения: 76
Регистриран на: 22 Юни 2013, 07:30
Ник в играта: cToMaHa;]]
Скайп профил: dark_angel36601
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по добри на цс

Мнение от cToMaHeH;]] »

Доста полезен урок.БРАВО :)
Изображение
Аватар
HeHopMa/|eH
Новак
Новак
Мнения: 13
Регистриран на: 26 Юни 2013, 14:56
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от HeHopMa/|eH »

Мерси много супер уроче
Аватар
INCESSANTANGUISH
Супер потребител
Супер потребител
Мнения: 886
Регистриран на: 09 Авг 2012, 00:11
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от INCESSANTANGUISH »

И аз благодаря че съм ви помогнал. :victory:
Ако някой ден скоростта ме убие, не тъгувайте, защото аз се усмихвах, Paul Walker!!
Изображение
Аватар
Fuc[K]inG
Новак
Новак
Мнения: 8
Регистриран на: 25 Юни 2013, 18:55
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от Fuc[K]inG »

INCESSANTANGUISH много добър урок и радвам се че си се постарал
Аватар
!mPoSs!bLe_*
Новак
Новак
Мнения: 22
Регистриран на: 28 Юни 2013, 13:50
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от !mPoSs!bLe_* »

Мерси много супер уроче ,но си забраавил автора но нищо ! :)
Аватар
EmiLov* /N/
Новак
Новак
Мнения: 8
Регистриран на: 08 Юли 2013, 23:38
Ник в играта: EmiLov* /N/
Скайп профил: wizart9991
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от EmiLov* /N/ »

Добър урок , ще е полезен за начинаещи, БРАВО !
Изображение
Аватар
feel n0 PaiN
Новак
Новак
Мнения: 27
Регистриран на: 26 Юли 2013, 12:30
Ник в играта: Live for Win
Скайп профил: picha_pz5
Вашият пол е: Мъж

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от feel n0 PaiN »

Мерси много за урока,супер е :)
Изображение
Аватар
ElectroKick
Аматьор
Аматьор
Мнения: 99
Регистриран на: 18 Юли 2013, 18:55
Ник в играта: ElectroKick
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от ElectroKick »

Урокът е много добър.
Аватар
uNited1337
Баннат
Баннат
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Авг 2013, 00:42
Ник в играта: uNited^
Скайп профил: yoloppe
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Gabrovo
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от uNited1337 »

Мерси.
NEVER GIVE UP! - uNited^
Аватар
>sLk>
Активен
Активен
Мнения: 395
Регистриран на: 19 Май 2013, 23:47
Ник в играта: akali bokat
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от >sLk> »

Много от вас вдигат резолюцията на макс (в порядъка на 1024x768 и повече), като си мислят, че ще играят по-добре, защото картината е по-ясна… Грешка. Като увеличавате резолюцията, вие натоварвате видеокартата си и FPS-ът ви пада драстично (FPS — кадри в секунда). За оптимална игра ви препоръчвам следните настройки:

640x480, 32bit (хората с по-мощни видео карти могат да се пробват на 800x600)
Само с това не съм съгласен :mnms: . Защото аз съм със сравнително слаб компютър от 2009 ...
И държа тези настройки без проблем : http://www.prikachi.com/images.php?imag ... 03241c.png
Изображение
Аватар
CMETAHOB
Новак
Новак
Мнения: 12
Регистриран на: 07 Авг 2013, 19:08
Ник в играта: cassidy
Скайп профил: akdstyle
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от CMETAHOB »

>sLk> написа:
Много от вас вдигат резолюцията на макс (в порядъка на 1024x768 и повече), като си мислят, че ще играят по-добре, защото картината е по-ясна… Грешка. Като увеличавате резолюцията, вие натоварвате видеокартата си и FPS-ът ви пада драстично (FPS — кадри в секунда). За оптимална игра ви препоръчвам следните настройки:

640x480, 32bit (хората с по-мощни видео карти могат да се пробват на 800x600)
Само с това не съм съгласен :mnms: . Защото аз съм със сравнително слаб компютър от 2009 ...
И държа тези настройки без проблем : http://www.prikachi.com/images.php?imag ... 03241c.png
На същото мнение съм ,защото моят компютър е от 2010 и държи ! :)
Изображение
Аватар
Exo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 219
Регистриран на: 19 Авг 2013, 13:04
Ник в играта: Unforgiving
Скайп профил: ЛС
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: ПриМайкаТи
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от Exo »

640x480, 32bit (хората с по-мощни видео карти могат да се пробват на 800x600)

Видео картата ми е слаба, но аз си цъкам с 800х600. Защото ако е на 640х480 екрана ми е на половина, в смисъл става по-малък.

Иначе браво за урока :)
Офтопик:
ОБЯВА: Продавам жена си. В добро състояние е. Регистрация - 1988г., обем на гърдите - 2 литра, мощност - 100 децибела, пробег из магазините - 78000км, цвят на купето- блондинка, фасада - ежедневно боя
Аватар
paparko wanna powaa
Аматьор
Аматьор
Мнения: 62
Регистриран на: 20 Авг 2013, 16:58
Ник в играта: paparko wanna powaa
Скайп профил: dia2expert
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: [Урок] Как да станем по-добри на цс

Мнение от paparko wanna powaa »

Добър урок за начинаещи, но и без тези команди пак съм про :D.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Уроци”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта