Как Да Премахнем FlexType и да сложим Кирилица

Аватар
Genata
Шефчето
Шефчето
Мнения: 4475
Регистриран на: 27 Юли 2011, 17:31
Ник в играта: USS Enterprise
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Как Да Премахнем FlexType и да сложим Кирилица

Мнение от Genata »

Изображение
1. Какво е NR BG-Fix Tool?
NR BG-Fix Tool е малък инструмент с три основни функции:
- задаване/възстановяване на регионалните настройки на български;
- премахване на FlexType 2K;
- инсталиране на фонетична подредба за онези от вас, които не са запознати с БДС подредбата и пишат на нея със скорост от 1 символ на минута.

2. Откъде мога да го изтегля?
От тук:
NR BG-Fix Tool (a.k.a. TastyWaffle) 0.4 (594 KB)

3. Защо е създаден NR BG-Fix Tool?
Възможно е при инсталация на Windows XP да не са зададени българските регионални настройки (било то заради невнимание или заради инсталиране на някоя "гениална" Windows-самоделка, която задава автоматично настройките) и това трябва да се извърши след приключване на инсталацията. За някои потребители е сложно извършването на това и/или не настройват всичко както трябва.

Премахването на FlexType 2K е всъщност основната причина, която постави началото на проекта. FlexType си е почти тумор за системата. Програмата е зле написана, бъгава, нахална и опасна. Като изключим добавянето на фонетична подредба програмата не прави нищо смислено. За сметка на това има потенциала да съсипе поддръжката на кирилица на компютъра и на всичкото отгоре при деинсталация не си оправя оставения след нея боклук. Клавиша за смяна ли чувам? Да, FlexType предлага опция за смяна на подредбата от доста различни клавиши, но то неслучайно в Windows това не е налично - смяната само от 1 клавиш е малоумно. Това са клавиши, които се използват както от операционната система в различни кобинации, така и в други програми. Ако толкова ви липсва тази функция, можете да ползвате SwitchType. Не е идеална програма, но е в пъти повече за предпочитане пред FlexType 2K.
Методът за премахване на FlexType е базиран на лични тестове и следене къде по системата се извършват промени. Преди беше базирана на метода на Инжинера, но вече не е. Т.е. методът е актуализиран и подобрен.

Фонетичната подредба е основната причина толкова българи да си зацапват компютрите с изпражнението на име FlexType. Това е и причина NR BG-Fix Tool да има опция да инсталира такава подредба. Инструментът инсталира своя подредба. Не са използвани подредбите на Injinera, Владимир Георгиев или друг, намиращи се из Интернет пространството. Подребата, намираща се в този инструмент, е лично създадена от мен. Не че това е сложно нещо, де. Просто искам да обърна внимание, че не ползвам на готово нечий друг труд. Въпросната подредба разполага с деинсталация, която можете да стартирате от контролния панел (откъдето се премахват програмите по принцип). Фонетичната подредба е с име "Български (традиционна фонетична)" или "Bulgarian (Phonetic Traditional)", като името зависи от това на какъв език е интерфейсът на Windows на компютъра Ви. Ако работите с български интерфейс на операционната система, името на подредбата ще е на български. Ако работите с интерфейс на език различен от български, името ще е на английски. Фонетичната подредба не се появява в инструмента, ако използвате Windows 7, защото тя вече разполага с такава фонетична подредба и няма нужда от допълнителна.

4. Какво точно извършва всяка от опциите?
- Възстановяване на българските регионални настройки - настройва регионалните настройки "Стандарти и формати" ("Standards and formats"), "Местоположение" ("Location") и "Език за не-Unicode програми" ("Language for non-Unicode programs") на български, както би трябвало да са на всеки един български компютър. Тази опция изисква рестартиране, за да влязат в сила всичките въпросните настройки.
- Премахване на FlexType 2K и възстановяване на регионалните настройки - премахва напълно FlexType от компютъра Ви и след това възстановява регионалните настройки. По принцип допускам, че е възможно възстановяването да не е нужно в някои ситуации, но за да е всичко сигурно, все пак се възстановяват.
- Инсталиране на фонетична подредба - инсталира и активира фонетична подредба на компютъра.

5. Има ли още нещо, което е редно да знам за инструмента?
Има, да:
- NR BG-Fix Tool изисква инсталационния диск на Windows XP при премахване на FlexType, за да се възстановят някои от оригиналните файлове на операционната система. Когато Ви се поискат файлове, е нужно да посочите папка I386 от инсталационния диск (общо 3 пъти).
- NR BG-Fix Tool е тестван под различни ситуации както на виртуални машини, така и на истински такива. Инструментът е работил нормално и си е свършвал работата. Авторът не носи отговорност за каквито и да било щети от продукта, дължащи се на неправилно използване или на странични фактори. Накратко: използвате инструмента на ваша отговорност!
- NR BG-Fix Tool изисква акаунтът, под който се стартира, да е с администраторски права. Ако работите под Windows Vista или Windows 7 с включен User Account Control (UAC), той ще се задейства и ще иска потвърждение за предоставяне на администраторски права. Т.е. както при всяка нормална инсталация на програма. Нищо необичайно.
- NR BG-Fix Tool e напълно безплатен за ползване и разпространение.

6. Промени..

Промените във версия 0.4:
Добавена поддръжка за премахване/почистване на Build 42 на FlexType 2K (благодарности на Nicky за въпросния build);
Дребни вътрешни подобрения.

Промените във версия 0.3:
Инструментът вече е проектиран да функционира не само под Windows XP, но и под Windows Vista и под Windows 7, включително и 64-битовите версии. Наложи се да добавя поддръжка на Vista и 7, след като установих, че има все пак доста хора, които са достатъчно тъпи и упорито продължават да използват недоразумението FlexType и на по-нови от XP версии на Windows. Уникално!
Инструментът вече е с Unicode поддръжка. Това значи, че няма нужда от транслитериран български език и че всичко е на кирилица, независимо какви са Ви регионалните настройки.
Инструментът почиства общо взето 2 версии на FlexType 2K. Не знам точно какви са тези версии, но са различни build-ове. Тях имам и тях мога да почиствам.
Инструментът вече не използва .cmd и .vbs скриптове, а извършва всичко директно.
Инструментът вече не залага на метода на Генади "Инжинера" Атанасов за премахване на FlexType 2K, а използва собствен метод - актуализиран за по-новите й версии.
Инструментът проверява какъв е активният език на интерфейса на Windows и инсталира фонетична подредба със съответно име. Ако ползвате Windows на български, подредбата ще се казва "Български (традиционна фонетична)". Ако използвате Windows на какъвто и да било друг език, подредбата ще се казва "Bulgarian (Phonetic Traditional)". Подредбата можете да деинсталирате винаги от контролния панел, както всяка друга програма.[/b]

Автор на темата е Night_Raven (http://www.softvisia.com)

за повече информация - тук http://forums.softvisia.com/index.php/t ... %BC%D0%B0/
Изображение
Аватар
rado84
Новак
Новак
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Май 2013, 01:43
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: Как Да Премахнем FlexType и да сложим Кирилица

Мнение от rado84 »

Genata написа:FlexType си е почти тумор за системата. Програмата е зле написана, бъгава, нахална и опасна. Като изключим добавянето на фонетична подредба програмата не прави нищо смислено. За сметка на това има потенциала да съсипе поддръжката на кирилица на компютъра и на всичкото отгоре при деинсталация не си оправя оставения след нея боклук.
С риск да ме обявиш за спамер още с първия ми пост тук, макар че пиша само по темата, ще кажа, че Флекс Тайп не е просто тумор. Тя е вирус, при това от най-гадните. Даже повечето читави антивирусни я засичат като заплаха и то не е случайно. И не стига, че пишат програма с вирус, ами в последно време са се изхитрили и непрекъснато променят директориите, които пародията им на програма ползва. Сякаш нарочно го правят - нарочно заразяват компютри с вируси. Почти съм сигурен, че причината за това е, че бях написал на не едно и две места начини за 100%-ово махане на ФТ без деинсталация и вероятно тези методи са достигнали до разработчика. А причината да ползвам дадения метод за премахване е, че след деинсталация ХР почва да пищи за повреден кърнел, explorer.exe спираше да работи (съответно таскбарът гушваше букета) и Уиндоус ставаше неизползваем. Предполагам няма нужда да ти казвам какво следва при съсипан кърнел. Още по-забавното е, че Windows XP Repair само влошава положението и така и не стигаш до десктопа. :laught:
А не знам кой гений би сложил каквато и да е кирилизация (не само ФТ) на Windows 7, когато той си ги има вградени. Т'ва трее си уникално тъп, за да го направиш. А да не говорим, че ФТ е най-голямата грешка, която човек може да направи в живота на компютъра.

И за да не съм съвсем спамерската - да те питам тази твоя традиционна фонетика включва ли буквата "и" с обратно ударение? Става дума за буквата, която много заместват с "й" в изречението "Тя се фръцна и аз й теглих една дълга." В традиционната на Windows 7 тази буква се появява, когато натиснеш Shift + x (хикс от латиницата, върху него е и-кратко). Досега свалих 4 видя "традиционни" фонетики и нито една няма този символ. :rool:
Символът в 7-цата изглежда така:
Изображение
С малката разлика, че чертичката сочи наляво и е с една идея по-близо до буквата. В ХР не знам 'що излиза така. А те питам за въпросния символ, защото съм свикнал да използвам него, вместо заместители.
Сигурно ще кажеш "Ползвай 7-цата". Хубаво, ама на 7-цата не вървят някои по-старички игри, които редовно ми се играят, да не говорим, че под ХР игрите ползват пълния потенциал на хардуера, докато под 7 - не. :rool:
За редовна употреба си имам и Линукс, де, ама не обичам да използвам опер. система без фонетика на нея.
Изображение
Аватар
magines
Новак
Новак
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Ное 2013, 11:23
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: Как Да Премахнем FlexType и да сложим Кирилица

Мнение от magines »

Hora opitah se da si instaliram tazi programa ,no mi iska nqkva papka 386 ,a windols ne q namira molq vi pomognete mi
Последно промяна от DemoLitioN на 09 Ное 2013, 16:59, променено общо 1 път.
Причина: +1 предупреждение! Забранено е писането на латиница!
Аватар
dqvola18
Respected
Respected
Мнения: 1220
Регистриран на: 13 Окт 2012, 14:16
Ник в играта: skeleta
Скайп профил: igrata_1990
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Димитровград
Обратна връзка:

Re: Как Да Премахнем FlexType и да сложим Кирилица

Мнение от dqvola18 »

аз съм сега със FlexType 2K и до сега не мие правило проблем дано и да няма
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Windows OS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост