[АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Тук ще се преместват стари и приключени теми от раздел "РАЗВЛЕЧЕНИЯ".

Модератор: Развлечения

Заключено

[АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Ми нЕкви объркани хора...
3
14%
Аз съм объркан...
1
5%
Нещо между мъжожена... женомъж
1
5%
Социална роля в обществото, ама не го разбирам много
0
Няма гласували
Джендър пол няма (турска поговорка)
3
14%
Изобщо не знам 'що ги чета тия глупости
6
29%
Чакам Истанбулската конвенция да излезе по кината
2
10%
Само Левски!
5
24%
 
Общо гласове: 21

Аватар
Nixe
Активен
Активен
Мнения: 274
Регистриран на: 09 Ное 2017, 14:25
Ник в играта: Psych0_91
Скайп профил: live:nixe21
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Antwerpen, Belgium
Обратна връзка:

[АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от Nixe »

Ето Уикипедия какво знае за това !

„Джендър“ е пряка заемка в българската лексика от английската дума gender, означаваща граматичното понятие род. „Род“ (в смисъла на морфологичната категория) би бил прекия превод на български език на тази английска дума в контекста на езикознанието. В съвременния английски език думата навлиза чрез посредничеството на средноанглийския език (gender, но също gendere, gendir, gendyr и gendre), където пък е заета дума от англо-нормандската и среднофренската дума gendre. Тя на свой ред идва от латинското genus. Както genus, така и gendre означават „вид“, „тип“, „сорт“, т.е. семейство или група подобни неща. Коренът на двете думи е gen- в индоевропейския праезик със значение на „раждам“, „създавам“, „пораждам“, „причинявам“.[1]

В българския език
В българските академични среди преводът на понятието „джендър“ стои като проблем най-малко от средата на 90-те години на ХХ век.[2] В края на ХХ и началото ХХІ век българските феминистки опитват да наложат превода на понятието като „род“, изхождайки от лингвистичния му произход. Този подход може да бъде видян в сборниците Майки и дъщери: поколения и посоки в българския феминизъм под редакцията на Ралица Мухарска (1999), Теория през границите: Въведение в изследванията на рода под редакцията на Милена Кирова и Корнелия Славова (2001) и Феминисткото знание под редакцията на Снежа Гунев (2002). По същото време други теоретици отчитат проблемите в това, че „род“ е омоним. Така в предговора си към българския превод на сборника Женски идентичности на балканите (2004) Красимира Даскалова и Корнелия Славова пишат: „В това издание сме предпочели английското понятие „gender“ да бъде преведено с термина „пол“, а не с „род“ (както е направено в повечето от досегашните феминистки преводи на български език), съобразявайки се с българската научна традиция и двусмислието/усложненията, които възникват при разбирането на термина „род“.[3]

Транслитерираният вариант на gender в България като джендър е придобил вече своето разпространение и е приет от отделни лингвисти
Аватар
Undisputed
Respected
Respected
Мнения: 63
Регистриран на: 31 Авг 2017, 14:59
Ник в играта: Undisputed
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от Undisputed »

Богохулство на МАКС с две думи. Има два пола и това са Мъж (M) и Жена (F). Останалото е породено от глупостта на нашите "ПРЕВОДАЧИ", които и пет думи не могат да преведат, както вчерашният им провал за качествен превод на брифинга между ЕС и Ердоган доказва.

Да спорим по-добре кое идва първо: Кокошката или яйцето?
Недей дочаква и зори,
Върви ори, ори, ори...
Като няма прокопсия,
Плюл съм в тази орисия!


Пейо Яворов
Аватар
puRple*
Respected
Respected
Мнения: 3109
Регистриран на: 02 Юни 2014, 00:10
Ник в играта: puRple* [haze] !
Обратна връзка:

Re: [АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от puRple* »

Аз не знам защо трябва да се коментира и пропагандаира тая абсурдна тема.
Или си мъж или си жена, ако имаш някакви други наклонности запази ги за себе си, защо трябва да ни занимават с извращенията си..
Изображение
Аватар
spirit
Новак
Новак
Мнения: 0
Регистриран на: 22 Мар 2016, 17:37
Ник в играта: Cb | Spirit
Обратна връзка:

Re: [АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от spirit »

Gender = пол, само като чуя някой да ползва тая дума, като не знае кво значи,повръщам
Аватар
stef0o0o
Аматьор
Аматьор
Мнения: 65
Регистриран на: 03 Яну 2016, 19:52
Ник в играта: BulgarianMelon
Скайп профил: iiiiii4328
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Хасково
Обратна връзка:

Мнение от stef0o0o »

Изображение
Ако някой може да ми обясни защо тази дума се употребява под значението на абсолютния си антоним, ще бъда благодарен. Казват, че има някаква връзка с някаква истанбулска конвенция, която, в интерес на истината, проучих и не намерих никаква връзка с въпросната дума, така че енлайтън ми
НАПРЕД БАРСА!!!
Изображение
Изображение
Аватар
Genata
Шефчето
Шефчето
Мнения: 4475
Регистриран на: 27 Юли 2011, 17:31
Ник в играта: USS Enterprise
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Мнение от Genata »

Анкетата кърти мрака :D :D :D ,иначе джендъра си е жив п...рас.
Изображение
Аватар
SwordArt
Respected
Respected
Мнения: 308
Регистриран на: 02 Май 2016, 15:16
Ник в играта: Poggers
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Мнение от SwordArt »

puRple* написа:Аз не знам защо трябва да се коментира и пропагандаира тая абсурдна тема.
Или си мъж или си жена, ако имаш някакви други наклонности запази ги за себе си, защо трябва да ни занимават с извращенията си..
Тва е като веганството ;ДД
Изображение
Аватар
beyond U
Respected
Respected
Мнения: 1149
Регистриран на: 07 Яну 2016, 23:53
Ник в играта: N/A
Обратна връзка:

Мнение от beyond U »

Аз гласувах " Чакам Истанбулската конвенция да излезе по кината".
Последно промяна от Undisputed на 28 Мар 2018, 01:54, променено общо 1 път.
Причина: Кой ще е главният герой? Елтън Джон? :D
"If you talk about those of whom we do not speak, have you not spoken of that about which we do not talk?"
Аватар
Niticp
dizainer
dizainer
Мнения: 25
Регистриран на: 19 Яну 2017, 16:37
Ник в играта: 
Обратна връзка:

Мнение от Niticp »

Според мен значението на думата трябва да си остане, както е описано от Уикипедия.
Другите измислени 'полове' като джендър-флуид, джендър-байнъри съществуват само в утопия. Най-много да се ползват с обидни цели, нищо повече. Научно доказано е съществуването само на 2 пола за хомо сапиенс. Няма повече. Това е. Това, че има социални инициативи за възприемане на повече полове, реалността остава една и съща.
Последно промяна от Niticp на 29 Мар 2018, 20:37, променено общо 1 път.
Изображение
I finally rest, and watch the sun rise on a grateful universe. The hardest choices require the strongest wills.
Аватар
puRple*
Respected
Respected
Мнения: 3109
Регистриран на: 02 Юни 2014, 00:10
Ник в играта: puRple* [haze] !
Обратна връзка:

Re: [АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от puRple* »

Реалността остава една и съща, но защо трябва всичко да е толкова показно. Всеки е свободен да бъде какъвто пожелае, но тия цензурирано паради, протести и глупости ме кара да ги мразя. Дори сега в новите емотиконки във фейсбук има изобразени два индивида от мъжки пол с две деца. Започва да ми прави впечатление как наистина има много лесбийки и педали както и всякакви други покемони с неизяснена сексуална ориентация. По филми и сериали също все повече и повече вкарват такива хора. Всичко е откачило..
Изображение
Аватар
ThoR
Много Добър
Много Добър
Мнения: 670
Регистриран на: 07 Ное 2015, 14:03
Ник в играта: Баба Йоцка Гледа
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Ко ти пука
Обратна връзка:

Re: [АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от ThoR »

ДЖЕНДЪР ЗНАЧИ ПОЛ! Точка по случая!
Аватар
Undisputed
Respected
Respected
Мнения: 63
Регистриран на: 31 Авг 2017, 14:59
Ник в играта: Undisputed
Вашият пол е: Мъж
Обратна връзка:

Re: [АНКЕТА] Джендър! Какво е?!

Мнение от Undisputed »

Темата е изчерпана, доколкото виждам. Архив.
Недей дочаква и зори,
Върви ори, ори, ори...
Като няма прокопсия,
Плюл съм в тази орисия!


Пейо Яворов
Заключено

Обратно към “Архив "Развлечения"”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта